İSALE HATTI %95 TAMAMLANDI... 21.12.2022

Sivas’ın içme suyu ihtiyacını karşılayan 4 Eylül Barajı'na Hafik Pusat Özen Barajı'ndan takviye yapılası için başlatılan isale hattı çalışmalarında sona gelindi. Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ile Vali Yılmaz Şimşek proje alanında incelemelerde bulunarak çalışmanın %95 oranda tamamlandığını söyledi.


Tavra Deresi kaynakları ile birlikte şehrin içme suyunu karşılayan 4 Eylül Barajı’ndaki su seviyesi kuraklık nedeniyle bitme noktasına geldi. Mevcut suyun şehirdeki ihtiyacı karşılamamasından dolayı mahallelerde düzenli kesintiler uygulanmaya başladı.


4 Eylül Barajı'na su takviyesi için Hafik ilçesi sınırlarındaki Pusat Özen Barajı'ndan su aktarımı için isale hattı planlandı. Projenin ilk etabında sulama kanalından çekilecek olan isale hattının yüzde 95’lik kısmı tamamlandı. Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Vali Yılmaz Şimşek ve DSİ Bölge Müdürü Zafer Arslan çalışmaları yerinde inceledi.


Proje alanında açıklama yapan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, "Projenin başladığı günden itibaren tüm Sivas olarak çalışmaları şeffaf bir şekilde yakinen izledik. Artık son aşamadayız. İnşallah kalan kısımları da en kısa zamanda tamamlayarak suyu şebekeye bağlama gayreti içerisindeyiz. Süreci hep birlikte yaşadık. Ben bu noktada hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Özellikle son bir aydır ciddi manada su kesintilerinden dolayı sıkıntı yaşadıklarının farkındayız. Ama hep söyledik, biz bu sorunu çözmek için ilk günden itibaren ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte, başta DSİ Genel Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü olmak üzere süreci hassasiyetle takip ettik. Allah'a şükürler olsun. İnşallah en kısa zamanda suyu vererek bu mağduriyeti ortadan kaldıracağız. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için biz bugünden yarının tedbirini alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz." dedi.


Vali Yılmaz Şimşek ise "Bu çalışma yaklaşık dört ay önce başlamış, 28 Ağustos itibariyle bu işin ihalesi yapılmıştı. Bu projeyle Pusat Özen Barajı'ndan 4 Eylül Barajımıza derivasyon yöntemiyle içme suyu akıtılması hedeflenmişti. Bugün de yerinde gördük. Memnuniyetle de arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla işin yüzde 95’lik kısmı tamamlanmış durumda. İnşallah önümüzdeki günlerde yüzde 5’lik kısımda bitirilmiş olacak. Böylece 11 bin 283 metrelik hat döşenmiş durumda ve geriye 250 metrelik bir boru kaldı. Önümüzdeki bir hafta 10 gün içerisinde, en geç yılbaşına kadar da bu çalışmalar bitmiş olacak ve 4 Eylül Barajı'na su akıtılacak. Ben şimdiden hayırlı olsun diyorum. Vatandaşlarımıza göstermiş oldukları sabırdan, anlayıştan dolayı teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

İSALE HATTI %95 TAMAMLANDI...